Tërmet i fuqishëm në Turqi, ja sa ballë u regjistruan lëkundjet

0
7

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Turqinë pak minuta më parë.
Sipas EMSC, tërmeti u regjistrua rreth orës 20:22, ndërsa magnituda e tij ka qenë
5.6 sipas shkallës Rihter.

Epiqendra e tërmet ka qenë 16 km në lindje të qytet Kirkagac dhe 94 km në
veriperëndim të Izmirit, ndërsa thellësia fokale ka qenë 8 km.

Sipas rapormeve më të fundit, lëkundjet kanë zgjatur rreth 20 sekonda.

Nuk ka ende raportime për persona të lënduar apo dëme materiale, ndërkohë që
lëkundjet e forta kanë shkaktuar panik tek banorët.
Tërmeti u pasua nga një pasgoditje me magnitudë 4.4, e cila u regjistrua tre minuta
pas goditjes së parë./joq

KOMENTO

Please enter your comment!
Please enter your name here